Zamek w Kwidzynie

Zamek w Kwidzynie

Oddalamy się na moment nieco głębiej w ląd, ale pozostajemy na Pomorzu. Niemal przy samej południowej granicy województwa pomorskiego znajduje się Kwidzyn. Miasto to wielu z nas znane jest głównie z przetwórstwa owocowo-warzywnego, ale ma do zaoferowania znacznie więcej. Głównym zabytkiem Kwidzyna jest gotycki zamek, wzorowany na budowlach krzyżackich i zwany pierwotnie Marienwerder.

wyjatkowydom.pl

Obiekt wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku, a na przestrzeni lat zmieniał on swój wygląd. Początkowo bryła zamku była drewniana, potem rozbudowano go i umocniono cegłami. Uwagę zwraca wysoki na niemal 60 metrów punkt obronny z wieżą, którą połączono z główną częścią zamku najdłuższym na świecie gankiem. Wspiera go pięć potężnych arkad.

W wieku XV i XVI w wyniku działań wojennych zamek uległ poważnym zniszczeniom. Proces jego rewitalizacji udaremnił I rozbiór Polski – odtąd kwidzyński obiekt był stopniowo niszczony. Dopiero w połowie XIX wieku podjęto działania obliczone na jego renowację. Aktualnie warownia zachowuje wygląd z 1874 roku.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *