Ryglowy kościół w Stegnie

Ryglowy kościół w Stegnie

Teraz przenieśmy się na moment do powiatu nowodworskiego, znów nad Bałtyk. Mieści się tam duża rybacka wieś o nazwie Stegna. W miejscowości zachowała się do dziś ciekawa pod względem architektonicznym zabudowa mieszkalna, a na turystyczną logistykę wpływ ma lokalny węzeł kolejki wąskotorowej, którą podróżuje wielu urlopowiczów.

Prosto ze Stegny można wagonami Żuławskiej Kolei Dojazdowej dostać się do Nowego Dworu Gdańskiego, Mikoszewa lub Sztutowa. Prawdziwym diamentem Stegny jest jednakże co innego – zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Powstał on w latach 1681 do 1683 na fundamentach dawnej świątyni gotyckiej.

Kościół jest niewielki, ryglowy. Cechuje się szkieletową konstrukcją z prezbiterium ceglanym i szachulcową nawą. Na wieży znajduje się chorągiewka z datą 1682.

Wnętrze skrywa ambonę, świecznik oraz zabytkowe freski. Jest także model fregaty z końca XIX wieku, a najważniejszy skarb kościółka to barokowe organy o potężnym brzmieniu. Służą one muzykom podczas Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *