Rozewie i latarnia

rozewie_i_latarnia.jpg

Przylądek Rozewie jest jedną z najdalej wysuniętych na północ części Polski. Swego czasu zajmował nawet pozycję lidera w tym rankingu, ale stosunkowo niedawno ustąpił miejsca Jastrzębiej Górze. Znajduje się tam słynna latarnia morska, która od lat ściąga licznych turystów.

Obiektowi nadano imię wybitnego polskiego pisarza Stefana Żeromskiego, bo jak głosi plotka, właśnie tam napisał on swą powieść „Wiatr od morza”. Informacje te nie są jednak prawdziwe. Choć literat latarnię zwiedzał, to książkę napisał w Warszawie.

Dzieje latarni są też ściśle związane z rodziną Wzorków, której członkowie obsługiwali ją od lat 20. ubiegłego wieku aż do lat 80. Legendarne przekazy dotyczące początków latarnictwa na Rozewiu głoszą z kolei, iż pierwszym latarnikiem była córka kapitana szwedzkiego statku, który rozbił się o skałę, która wciąż wystaje z Bałtyku.

Miała ona jako jedyna przeżyć katastrofę, po czym zamieszkała w Rozewiu i aż do śmierci rozpalała co noc płomień, by ostrzegać żeglarzy przed niebezpieczeństwem.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *