Łebskie wydmy

Lebskie_wydmy.jpg

Pisząc o nadbałtyckich perełkach Pomorza nie sposób zapomnieć o Łebie. Miasteczko to należy do chętnie odwiedzanych, a wielbicielom przyrody kojarzy się przede wszystkim z unikalnymi w skali Europy wędrującymi wydmami. Przypadają one na środkową część Mierzei Łebskiej w pasie liczącym około pięciu kilometrów – pomiędzy jeziorem Łebsko a Bałtykiem. Wydmy przesuwają się z prędkością 2 do 10 metrów rocznie.

Piasek przenoszony z wiatrem tworzy nieustabilizowane wzniesienia wysokie na 30 do 45 metrów. Stopniowo zasypywane są bagna, lasy, a nawet tereny zamieszkane przez ludzi. Na niektórych odcinkach wydm wystają kikuty drzew, znajdujących się głęboko pod piaskiem. Robi to niesamowite wrażenie i uzmysławia turystom, z jakim zjawiskiem mają do czynienia.

Najwyższą z wydm jest Łącka Góra, której wysokość szacuje się na 42 metry. Tam umiejscowiono latarnię, z której szczytu można oglądać niezwykły, pustynny krajobraz Słowińskiego Parku Narodowego. Co ciekawe, poszczególne wydmy suną w różnym tempie. Mniej ruchliwe są te we wschodniej i zachodniej części mierzei.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *