Historyczny Malbork

historyczny_malbork.jpg

Byłoby niepodobieństwem wymieniać atrakcje Pomorza, które warto zobaczyć podczas urlopu i pominąć jedno z najbardziej historycznych miast na tym obszarze. Mowa oczywiście o Malborku, który choć mały gabarytami, jest wielki swoimi losami. Właśnie Malbork jest dawną siedzibą władz Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, którego członkowie byli potocznie zwani Krzyżakami. Pozostałością po wrogim Polsce zakonie jest imponujący kompleks zamkowy.

Pod względem kubatury zamek malborski jest największą w Europie taką budowlą z cegły. Powstawał 40 lat, a w trakcie budowy wykorzystano 12 tysięcy ton kamieni fundamentowych oraz 3,5 miliona formowanych ręcznie i wypalanych cegieł. Zamek Wysoki, Zamek Średni, Pałac Wielkich Mistrzów czy kaplica św. Anny – to tylko część obiektów wchodzących w skład kompleksu.

Po przejęciu kontroli nad twierdzą przez króla Kazimierza Jagiellończyka w 1454 roku zamieniono ją w wielki arsenał polskich wojsk, a także uczyniono jednym z kluczowych centrów administracyjnych Żuław.

www.tajnahistoriarzeszowa.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *