Urlop

Helskie fokarium

Skoro jesteśmy na Helu, to nie wolno nam pominąć tamtejszego Fokarium. W ciągu nieco ponad 20 lat wyrosło ono na jedną z ciekawszych atrakcji Pomorza, którą warto zobaczyć podczas urlopu.

Początki foczego raju sięgają roku 1992, gdy naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego uratowali małą fokę, która znalazła tymczasowy dom w helskiej Stacji Morskiej. Maluch wywołał spory entuzjazm mieszkańców oraz turystów, co było impulsem do powołania Fokarium do życia.

Aktualnie placówka ma na celu przede wszystkim ochronę tego gatunku przed wyginięciem. W basenach żyją foki szare, których kiedyś było w Bałtyku sporo, jednak w wyniku polowań stanęły na granicy całkowitego zaniku populacji.

Oprócz ochrony gatunkowej Fokarium jest także miejscem leczenia i rehabilitacji dla osobników słabych i chorych. Gdy te wrócą do zdrowia, są wypuszczane na wolność.

www.azspodlasie.eu

Ośrodek spełnia również funkcje dydaktyczne, związane głównie z popularyzacją ekologicznych zachowań w odniesieniu do wód Bałtyku i nie tylko. Człowiek bowiem przykłada się mocno do zanieczyszczania tego akwenu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *