Długie Pobrzeże i Żuraw

dlugie_pobrzeze_i_Zuraw.jpg

Nad gdańską rzeką Motławą ciągnie się Długie Pobrzeże, czyli historyczny deptak. Spacerując można podziwiać malownicze widoki liczącego ponad tysiąc lat portu, potężne spichlerze (częściowo odbudowane), a także wysokie budynki kamieniczne.

Na ulicy zlokalizowano również typowe dla Gdańska bramy wodne – Krowią, Mariacką, Chlebnicką oraz Świętego Ducha. Dalej podziwiać możemy słynny Żuraw.

Był to największy w średniowiecznej Europie dźwig portowy, który urósł do charakterystycznego symbolu miasta. Obiekt zbudowano w latach 1442 do 1444.

Nadano mu formę dwóch ceglanych baszt, a pomiędzy nimi umieszczono mechanizm dźwigowy z drewna. W okresie powstawania Żuraw pełnił naraz aż trzy funkcje.

Był oczywiście dźwigiem pomocnym w czasie przeładunku, ale też bramą miejską i elementem fortyfikacji obronnych. Dziś w części Żurawia działa oddział Centralnego Muzeum Morskiego.

www.innogenerator.pl

Można się w nim zapoznać z historią obiektu oraz jego rolą w dziejach Gdańska. Ponadto zilustrowano tam również etapy rozwoju motławskiego portu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *